Nasze projekty

Stowarzyszenie Krotochwile dzięki swojej głównej zasadzie „działamy nie dla ludzi, a z ludźmi” stawia na systematycznie realizowane projekty. Wśród nich są: Simchat Chajim czy Wędrowny Zakład Kultury. Wszystkie działania Stowarzyszenia są opisane w kalendarium.

Aktualne projekty

WIELKA PODRÓŻ
MATERIAŁY EDUKACYJNE

„Wielka podróż” to uniwersalna opowieść o dzieciach, które z różnych powodów muszą opuścić swój kraj. Kamishibai, który dla Was przygotowaliśmy jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z życia Anny Lewandowskiej, która była jednym z Syberyjskich Dzieci. Będąc już dorosłą osobą, spisała swoje przeżycia z wczesnego dzieciństwa. Ponieważ była zaledwie rocznym dzieckiem, kiedy rozpoczęła się jej podróż z Syberii przez Japonię i Amerykę do Polski wiele wydarzeń nie zostało w jej pamięci. Na szczęście była wokół niej nowa rodzina, która mogła opowiedzieć jej to, czego pamiętać nie mogła.

ANDZIA -
HISTORIA JEDNEJ PODRÓŻY

Sto lat temu wydarzyła się niezwykła historia. Przed głodem i wojną uratowano niemal 900 polskich dzieci syberyjskich. Pierwszym przystankiem w ich dwuletniej podróży do odrodzonej Polski była Japonia. Kraj Kwitnącej Wiśni dał dzieciom poczucie bezpieczeństwa, opiekę, namiastkę prawdziwego ciepłego domu. Losem dzieci interesowała się osobiście Cesarzowa Sadako. Następnie dzieci popłynęły do Stanów Zjednoczonych, by po kilkumiesięcznym pobycie wyruszyć do Polski. Opowiadamy tę historię przez pryzmat najmłodszego z dzieci – dwuletniej Anny Wrońskiej.

SIMCHAT CHAJIM FESTIVAL

Projekt realizowany od 2012 roku, początkowo pod nazwą Simchat Krotoszyn, a od 2016 roku noszący nazwę „Simchat Chajim”, czyli „radość życia”. Co roku festiwal odwiedza nowe miasta, proponując różnorodne wydarzenia. Simchat Chajim Festival to koncerty, spektakle, wystawy, spotkania z literaturą, a także wiele działań przypominających dawne społeczności żydowskie wielkopolskich miasteczek. Naszym gośćmi byli m. in. Maja Komorowska, Roma Ligocka, Artur Barciś, Ks. Adam Boniecki, Antonina Choroszy, Krystyna Janda czy Magdalena Kicińska.

WĘDROWNY ZAKŁAD KULTURY

Społeczność wiejska w mniejszym stopniu uczestniczy w kulturze – zarówno z powodu braku oferty na wsiach, jak i odległości od centrów kultury. Odwiedzamy obszary wiejskie Wielkopolski z ofertą warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W ramach projektu tworzymy także filmy dokumentalne opowiadające o niezwykłych mieszkańcach wsi, twórcach ludowych czy ginących zawodach. Wędrowny Zakład Kultury odwiedził od początku swojej istnienia ponad sto wsi!

Projekty zakończone

INWENTARYZACJA CMENTARZA ŻYDOWSKIEGO

Cmentarz żydowski w Koźminie Wielkopolskim to jedno z kilku takich miejsc zachowanych w Wielkopolsce. W sierpniu 2020 roku, wraz z wolontariuszami, rozpoczęliśmy pierwszy etap inwentaryzacji tego zabytku. Udało się zintyfikować 511 miejsc pochówku i opisać dokładnie prawie 300 nagrobków. Każda opracowywana macewa (lub jej zachowany fragment) została zmierzona, sfotografowana, opisany został stan zachowania, spisane inskrypcje hebrajskie i niemieckie. Obecnie trwa opracowywanie zgromadzonych informacji. Efekty pojawią się na stworzonym specjalnie portalu jewishwlkp.pl.

FILM DOKUMENTALNY
O NATHANIE MOŚKIEWICZU

Nathan Mośkiewicz i jego syn Hugo jako jedyni żydowscy mieszkańcy Koźmina Wielkopolskiego przeżyli wojnę. Po wyzwoleniu Hugo wyemigrował, zaś Nathan postanowił wrócić do miasteczka, do swojego rodzinnego domu. Zmarł w 1969 roku i zgodnie ze swoją wolą został pochowany na tutejszym cmentarzu żydowskim. Jaki był Nathan? Czym się zajmował? By znaleźć odpowiedzi na te pytania, ruszyliśmy z kamerą rozmawiać z mieszkańcami Koźmina Wielkopolskiego. Zbieramy ich osobiste wspomnienia, odkrywamy pamiątki po ich żydowskim sąsiedzie.

Z KROTOSZYNA DO AZJI ŚRODKOWEJ. ŚLADAMI GEORGA HUTHA

Projekt opowiada o życiu i dokonaniach wybitnego XIX-wiecznego orientalisty i podróżnika – urodzonego w Krotoszynie Georga Hutha. Praca i podróże niemieckiego uczonego stanowiły dla nas ogromną inspirację! Przygotowaliśmy coś dla dużych, jak i małych mieszkańców Krotoszyna: spotkanie z podróżnikiem, wyjątkowe opowiadania, a także piękne azjatyckie baśnie.

KROTOSZYŃSKI
SALON LITERACKI

Wielu z nas ceni wartościową literaturę i poezję. A gdy połączymy to z czytaniem tychże dzieł przez wybitnych polskich aktorów, otrzymujemy wyjątkowe i piękne wydarzenie! W 2020 roku odbyło się spotkanie poświęcone wierszom Agnieszki Osieckiej, które czytała znakomita aktorka Edyta Olszówka. Rozmowę prowadził dr Jacek Kępa. Spotkanie ze słowem czytanym w interpretacji mistrzów polskiej mowy to wyjątkowa okazja do obcowania z pięknem polszczyzny.

KROTOSZYŃSKI ZAUŁEK HISTORII

Krotoszyński zaułek historii to wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Mieszkańcy i goście zwiedzali lokalne zabytki, w których zaglądali w różne zakamarki i poznawali ich tajemnice. Przygotowana została wystawa starych fotografii z rodzinnych albumów. Odbywały się warsztaty artystyczne, było także można wysłuchać legend o Krotoszynie. Na zakończenie najpiękniejsze polskie szlagiery zagrała Krotoszyńska Orkiestra Dęta!

KOLEJ NA ZMIANY!

W ramach projektu przemieniliśmy smutne, zaniedbane oblicze poczekalni dworca kolejowego w Krotoszynie w miejsce przyjazne i kolorowe. Powstały dwa murale, zamontowane zostały nowe ławki i stół. W poczekalni znajduje się także regał bookcrossingowy, zawsze pełen książek, stół do gry w piłkarzyki oraz rośliny. Projekt został sfinansowany z grantu uzyskanego w pierwszej edycji konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam” organizowanego przez Fundację Banku Zachodniego WBK.

WIELOKULTUROWA PRZESZŁOŚĆ WIELKOPOLSKI

Projekt odbywał się w Koźminie Wielkopolskim. Wspólnie z tamtejszą młodzieżą posprzątaliśmy teren zabytkowego cmentarza żydowskiego. Na finał działań, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, mieszkańcy mogli zwiedzać najważniejsze zabytki Koźmina. Pokazana została także wystawa o historii społeczności żydowskiej tej okolicy, można było zwiedzić cmentarz żydowski wraz z przewodnikiem, a także wysłuchać koncertu.

DRUGA STRONA
PRZYSTANKU

Szare, smutne, mijane codziennie wiaty przystankowe. Czy można dać im nowe życie? Tak! Razem z uczniami szkół z gminy Koźmin Wielkopolski postanowiliśmy to zmienić! Młodzież sama opracowała wygląd przystanków w podróżnicze motywy literackie, a następnie wykonała swoje projekty. Równolegle odbył się konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych, a zwycięska praca została przez nas przeniesiona na jedną z wiat.

WARSZTAT MIEJSKI

Warsztat Miejski miał na celu upiększanie zaniedbanych fragmentów miasta. W jego ramach powstały murale, ale także sąsiedzkie ogródki. Na każdym etapie najważniejszy był dla nas głos mieszkańców: począwszy od rozmów, stworzenia wspólnego projektu, po cały proces realizacji. W 2015 roku przy projekcie praktyki odbywali studenci Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.