Wielka podróż

Jak wyjaśnić dzieciom historię, która wydarzyła się 100 lat temu? Najlepiej w formie, która będzie dla nich ciekawa, ale uniwersalna w przekazie. Skorzystaj z naszych ilustrowanych i bezpłatnych materiałów edukacyjnych do pracy z dziećmi, wyruszcie razem w wielką podróż.

MATERIAŁY EDUKACYJNE

Podstawą przygotowanych przez nas propozycji jest opowieść „Wielka podróż”, która ma postać kart teatru kamishibai. Udostępniamy ją w dwóch formatach: jeden do samodzielnego wydruku i skorzystania z już posiadanych przez Was skrzynek butai, drugi do wyświetlania na ekranie ilustracji i czytania opowieści z dodatkowego skryptu.

Kamishibai – teatr ilustracji, teatr obrazkowy, dosłownie: papierowy teatr. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny/ekranu o nazwie butai.

  • tekst i pomysł: Anna Mieszała, Dorota Piwowarczyk
  • korekta: Karol Francuzik
  • ilustracje: Łukasz Drzycimski
  • skład: Patryk Piotr Antoniak 
  • wydawca: Stowarzyszenie Krotochwile

Autorki i autorzy materiałów

Anna Mieszała

Absolwentka filologii bułgarskiej UAM oraz pomocy humanitarnej UW. Liderka Biura Edukacji w Poznańskim Centrum Dziedzictwa (PCD), edukatorka dzieci i młodzieży z zakresu wielokulturowości, praw dziecka i odpowiedzialnego wolontariatu.

Dorota Piwowarczyk

Absolwentka filologii angielskiej UAM i studiów magisterskich na kierunku Applied theatre. Drama in the Community and Drama Education na Royal Central School of Speech and Drama w Londynie. Specjalistka ds. edukacji w Poznańskim Centrum Dziedzictwa, odpowiedzialna za programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, rodzin oraz seniorek i seniorów.

Łukasz Drzycimski

Absolwent filologii angielskiej UAM oraz projektowania graficznego UAP. Art director, ilustrator, projektant graficzny od prawie 20 lat związany z Poznaniem. Członek ilustratorskiego kolektywu Ilu Nas Jest. Dotychczas współpracował m.in. z magazynami Przekrój.pl, Mały Format, Kultura Liberalna, Newsweek Extra, Kontakt, non/fiction oraz przy projektach dla Urzędu Miasta Poznania.

Patryk Piotr Antoniak

Grafik projektant, społecznik, w Stowarzyszeniu Krotochwile pełni funkcję wiceprezesa – skarbnika. Jest także dyrektorem artystycznym Simchat Chajim Festival. Współpracował z Kulczyk Foundation, Być Kobietą on Tour, Manufakturą w Bolesławcu, Estradą Poznańską.

Poznaj i pobierz nasze materiały edukacyjne

„Wielka podróż” to uniwersalna opowieść o dzieciach, które z różnych powodów muszą opuścić swój kraj. Kamishibai, który dla Was przygotowaliśmy, jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z życia Anny Wrońskiej, która była jednym z Syberyjskich Dzieci. Będąc już dorosłą osobą, spisała swoje przeżycia z wczesnego dzieciństwa. Ponieważ była zaledwie rocznym dzieckiem, kiedy rozpoczęła się jej podróż z Syberii przez Japonię i Amerykę do Polski, wiele wydarzeń nie zostało w jej pamięci. Na szczęście była wokół niej nowa rodzina, która mogła opowiedzieć jej to, czego pamiętać nie mogła. 

Ilustrowana podróż przez Syberię Japonię Stany Zjednoczone Polskę

Materiały są w pełni darmowe!
Wykorzystaj je do nauki przez zabawę.

Materiały do pobrania - dla klas 1-3

Teatr Kamishibai 

  • 13 ilustrowanych kart, do wydrukowania na papierze o formacie A3.
  • zestaw zadań dla uczniów i uczennic klas 1-3 przygotowanych w oparciu o Kamishibai

 

Pobierz pakiet 

(paczka zip, 81 Mb)

Teatr Kamishibai 

  • 13 ilustracji, w formie prezentacji do wyświetlenia na ekranie (np. telewizora albo przy pomocy projektora). Wariant ten można wykorzystać także do lekcji online.
  • skrypt dla nauczyciela, edukatora – zawiera opis historii do opowiedzenia do każdej z ilustracji
  • zestaw zadań dla uczniów i uczennic klas 1-3 przygotowanych w oparciu o Kamishibai

 

Pobierz pakiet

(paczka zip, 330 Mb)

Materiały do pobrania - dla młodzieży

Pracujemy nad przygotowaniem materiałów dla młodzieży. Będą one oparte o 45-minutową wersję filmu „Andzia – historia jednej podróży”.

Potrzebujesz edukatorki lub edukatora? Chcesz żebyśmy poprowadzili zajęcia dla Twojej grupy? Napisz do nas, a ustalimy szczegóły.

Poznaj historię Dzieci Syberyjskich i zobacz film "Andzia - historia jednej podróży".

Materiały edukacyjne zostały wydane przez Stowarzyszenie Krotochwile w ramach projektu „Andzia – historia jednej podróży”.

Patronat honorowy nad projektem objęła Ambasada Japonii w Polsce oraz Instytut Polski w Tokio.

Projekt współfinansowano ze środków Fundacji PZU oraz dzięki hojności Darczyń i Darczyńców w ramach zbiórki na portalu pomagam.pl.